8 tipů, kde prodat oblečení
Praskají vaše skříně ve švech? Jsou plné oblečení, které už dávno nenosíte proto, že je vám malé nebo naopak příliš velké a už do něj nikdy nechcete přibrat? Udělejte s přicházejícím jarem čistku ve vaší skříni a dejte prostor novým kouskům, které si zamilujete a které hlavně unosíte. A víte co? To původní vám může na novou sbírku značně přispět. Stačí, když budete vědět, kde prodat oblečení. Možností je víc než dost.
Internetové bazary jako nejsnazší cesta
Tou nejsnazší cestou, kde nebo jak prodat oblečení, je cesta internetových bazarů. Jsou k dispozici prakticky všem, stačí se jen registrovat a zřídit si v nich účet. V současné době jsou velmi atraktivní, protože umožňují prodat i starší kousky za velmi rychlou dobu. Mnohé jsou z části automatizované čili už nemusíte pracně vyplňovat podací lístky na poště, ale jen přijdete s kódem pro odeslání a tím je vše vyřešeno.
Mezi často používané bazary patří:
V případě, že půjdete touto cestou, vyvarujte se však jednomu – zadávání čísla karty do systému internetových bazarů. Mnohé z portálů to nabízí a není to bezpečné. V současné době se nám na internetu rozmohl jeden nešvar, a sice nešvar takzvaných phisingových útoků, v rámci kterých jsou nám odcizeny peníze z bankovního konta, ne-li rovnou sjednávány půjčky na naše jméno.
Vyzkoušejte sociální sítě
Určitě jste slyšeli o tom, že sociální sítě jsou nemocnějším nástrojem dnešní doby. Proto neotálejte a vyzkoušejte je. Síla Facebooku a takzvaného Marketplace je skutečně překvapivá, i zde můžete prodat zboží rychlostí blesku. A to platí hlavně pro případ, že prodáváte zboží někomu z vašeho okolí. Další populární sociální sítí pro prodej oblečení je Vinted. Vytvoříte si svůj profil s popiskem, nahrajete oblečení a prodáváte. Vinted má i povedenou mobilní aplikace pro ještě rychlejší možnost prodeje.
Ostatně právě prodej v okolí je zde nejefektivnější. Existují však i skupiny zaměřené na konkrétní věci, právě například na oblečení, kde budete moct prodat své kousky ze šatníku i těm, kteří žijí na druhé straně republiky.
Zaneste své oblečení do second handů
Second handy či takzvané sekáče jsou velmi oblíbené, o tom není pochyb ani sporu. Věděli jste ale, že i vy sem můžete přinést své oblečení, které vám dřímá v šatnících? Některé second handy sice staré kousky nevykupují, ale jiné vám je alespoň nějakou korunu za zboží dají.
TIP: Poměrně zajímavá novinka je online second hand Remixshop, která vykupuje oblečení online. |
V posledních letech jsou second handy na vzestupu. Lidé sází na ekologii a touží po záchraně planety, ale také úspoře financí. Shánění neotřelých kousků do šatníků se tak postupně z obchodů velkých obchodních řetězců přesouvá na místa, kde se oblečení recykluje. Čili do sekáčů. Svezte se na této vlně i vy.
Off-line události nevymřely
Nejste zrovna fanouškem online obchodování, protože se obáváte kupříkladu phisingového útoku? Raději byste prodali své staré nebo nepadnoucí kousky jinak, takzvaně „face to face”? Nabízí se kontaktovat starostu, aby vám prozradil, jestli se náhodou nekonají nějaké bazary ve vašem městě. I když se to nyní může zdát, off-line události stále nevymřely a po několikaleté odmlce se těší ze stále vzrůstající popularity.
Výhodou takových off-line bazarů je především možnost si kousky vyzkoušet, osahat a na vlastní oči zjistit, jestli je nabízené oblečení skutečně v takovém stavu, v jakém ho prodávající prezentuje na fotografiích nebo popisech. Navíc z pozice prodejce se nemusíte být kšeftovat a zvýšit tím pravděpodobnost možného prodeje.
Swap party
Organizujte nebo se zúčastněte tzv. „swap party“ (výměnná párty), kde můžete vyměnit své staré oblečení za jiné použité kousky od ostatních účastníků. Tato akce je zaměřena na udržitelnost, recyklaci a snížení spotřeby. Swap party je zábavný a ekologický způsob, jak obnovit svůj šatník a zároveň se zbavit nepotřebných věcí. Jak se píše v tomto článku „Kromě fyzických swap party existují také online swapy, například na Facebooku Swap Prague„.
Online aukce
Můžete se také rozhodnout prodat své staré oblečení prostřednictvím online aukčních webů, jako je Aukro. Tímto způsobem můžete dosáhnout širokého okruhu zákazníků.
Komisionářství
Některé obchody s oblečením fungují na komisionářském principu. Tyto obchody prodávají vaše oblečení za vás a za úspěšný prodej si účtují určitý poplatek nebo provizi.
Charitativní organizace
Stalo se vám, že se oblečení nepodařilo prodat, jak jste předpokládali? Nebo máte ve své skříni takové kousky, které byste pravděpodobně neprodali, protože už je více nošené nebo se to zkrátka nenosí? Nemusíte nutně vyhazovat věci do popelnice, existují odběrná místa nebo kupříkladu charitativní projekty, kde si i se staršími kusy oblečení poradí (a ne nutně tím stylem, že kousky darují těm, kteří se vyskytli ve svízelné situaci).