Zdraví a fitness

Jak posílit imunitu a zvýšit obranyschopnost

Naše tělo každý den bojuje s náporem virů a bakterií. Za to, že efektivně odolává, může pevný imunitní systém. Když je imunitní systém pevný jako rytířské brnění, pak žádná bakterie ani vir na nás nemůžou. Bohužel ne všichni se pyšní silnou imunitou. Posílit ji potřebují především děti, senioři, také těhotné ženy, dlouhodobě nemocní nebo jedinci při rekonvalescenci či po nemoci. Nejen ti se však ptají, jak posílit imunitu hravě, efektivně, a především rychle. 

Co je to imunitní systém?

Úvodem stojí za zmínku definice imunitního systému. Neustále se totiž mluví o tom, co to imunitní systém vlastně je, jak je důležité ho posilovat, ale jen málokdo dokáže správně definovat slovní spojení. Imunitním systémem se rozumí souhrn mechanismů, který zajišťuje integritu organismu tím, že rozeznává a likviduje cizí (případně i vlastní) potencionálně škodlivé struktury. Mluvíme o jakési obranyschopnosti organismu, kterou lze posílit hned několika způsoby. 

Potraviny, které posilují imunitní systém

Co na posílení imunity za potraviny? Našli bychom celou řadu konkrétních potravin, které posilují imunitní systém. Je jí například česnek, který je známý pro své antibiotické účinky. Obsahuje antimikrobiální látku, která podpoří slabou imunitu (podporuje i imunitu dětí).

Doporučují se také medicinální houby, jako je hlíva ústřičná na posílení imunity, také shiitake, maitake nebo reishi. Zmíněné houby podporují tvorbu i aktivitu bílých krvinek, jež jsou zcela zásadní pro silnou imunitu. 

Za vypíchnutí stojí bezesporu i echinacea, kterou lze dnes koupit v podobě kapek. Echinaceové kapky jsou tinkturou posilující a stimulující imunitní systém a v poslední době jsou stejně jako lichořeřišnice velmi vyzdvihované v různých diskuzích, kde se probírá právě téma “čím posílit imunitu” nebo “jak zvýšit imunitu”. 

Fermentované potraviny a probiotické doplňky

Ke zvýšení imunity dojde taktéž díky fermentovaným potravinám či probiotickým doplňkům. Málokdo si uvědomuje, že zdraví a imunita střev jsou hluboce propojeny a že právě fermentované potraviny společně s probiotiky identifikují škodlivé patogeny a zaměřují se na ně. Tím posilují imunitní systém člověka.

Věděli jste, že až 70% imunitních buněk se nachází ve střevech? Aby došlo k posílení imunity a ke zlepšení imunity, musí dojít především ke změně jídelníčku.

Jezte zdravé tuky

Na imunitu také platí zdravé tuky (např. olivový olej nebo omega-3 mastné kyseliny). Jsou totiž vysoce protizánětlivé. Jinými slovy předchází vzniku zánětů, které jinak potlačují imunitní systém. Díky konzumaci lososa, tuňáka nebo jiných druhů ryb, kde omega-3 mastné kyseliny najdeme, přirozeně bojujeme s nemocemi a zároveň tím podporujeme zmíněnou imunitu.

Pozor na přidané cukry

To, že přidané cukry přispívají k obezitě či že zvyšují pravděpodobnost vzniku kardiovaskulárních onemocnění, pravděpodobně víte. Ale věděli jste, že přidané cukry mohou výrazně potlačit imunitní systém? Pokud omezíte příjem cukru, snížíte tím riziko vzniku zánětu, obezity nebo cukrovky, a tím automaticky podpoříte i svou imunitu.

Vitamíny a minerály na posílení imunity

Mezi základní vitaminy na imunitu patří vitaminem D a vitaminem C. Zatímco díky vitaminu D na vás nebude moct žádná infekce, vitamin C imunitu nejen posílí, ale v případě nachlazení i výrazně zkrátí dobu stonání. Vitamin C je přítomen především v ovoci a zelenině, vitamin D na imunitu pak v hovězím mase, rybách nebo ve vejcích.

Kromě vitaminů na posílení imunity zvyšte i příjem minerálů, konkrétně zinku a selenu. Jedná se o minerály, jejichž nedostatek výrazně oslabuje imunitní systém. Právě zinek a selen jsou totiž součástí různých enzymatických procesů v našem těle a bez nich tělo nedokáže bezproblémově fungovat. Do jídelníčku tak zakomponujte například luštěniny, maso nebo celozrnné obiloviny, což jsou zdroje zmiňovaných minerálů. 

A zapomenout nesmíte ani na zeleninu. Ta by měla být součástí každého pokrmu dne a je synonymem pro přírodní posílení imunity. Důvodem toho je kyselina listová, kterou zelenina obsahuje. Ta je nadmíru důležitá pro tvorbu bílých krvinek. Konkrétně tedy vsaďte na sílu cukety, brokolice, také okurky nebo jiné zeleně zbarvené zeleniny, kde se kyselina listová nachází ve velké míře.

Vitamíny a minerály v potravinách
Vitamíny a minerály v potravinách

Otužování

Jedním ze způsobů, jak posílit imunitu či jak na posílení imunity, je otužování. Mluvíme však konkrétně o pozvolném a řízeném otužování, nikoli o skákání do nejbližšího ledového rybníka nebo jezera. Obrovskou výhodou pozvolného a řízeného otužování je to, že si organismus zvyká na změny teplot. Je to trénink, díky kterému nebude organismus zaskočen, když k výkyvům teplot venku dojde. 

Navíc bylo prokázáno, že pravidelné otužování působí pozitivně na kardiovaskulární systém (snižuje riziko vzniku onemocnění srdce), také snižuje riziko vzniku alergií a napomáhá k rychlejšímu spalování nechtěných kalorií. 

Zásady správného otužování

  • Začněte pomalu a postupně. 
  • Z počátku se otužujte i vzduchem při cvičení venku.
  • Místo ledové vany preferujte koupel ve studené vodě venku.
  • Navštěvujte pravidelně saunu.
  • Hlavně nepolevujte a vytrvejte.
Otužování, ledové sprchy
Otužování, ledové sprchy

Nejlepší lipozomální doplňky pro posílení imunity

Býváte často nemocní? Máte problém s imunitou a rádi byste ji posílili?

Vybudujte si silný imunitní systém jako nejlepší ochranu proti nemocem pod lékařským vedením.


Nepodceňujte spánek

Řada lidí ví, že spánek je důležitý, ale nevědí proč. Jedním z důvodů, proč bychom spánek neměli podceňovat, je právě posílení imunity. Během spánku dochází k celkové regeneraci organismu i regulaci imunitního systému. Spát bychom měli zhruba sedm a půl hodin denně (ani víc, ani míň – přespání stejně jako nevyspání je škodlivé) a měli bychom si vytvořit spánkovou rutinu, aby byl spánek kvalitnější. 

Jak vytvořit spánkovou rutinu:

  1. Choďte spát přibližně ve stejný čas.
  2. Vstávejte přibližně ve stejný čas.
  3. Dodržujte to minimálně týden (tělu trvá týden zvyknout si na nový režim, ale jen jeden den porušení vede k navrácení se ke starému režimu).
Spánek
Spánek posiluje imunitu

Pohyb je lék na silnou imunitu

A v neposlední řadě musíme zmínit pohyb. Právě ten je lékem na mnohé strasti a neduhy. Nezáleží na typu pohybu, jestli budete cvičit, běhat, plavat, jezdit na kole, chodit na procházky nebo na hory. Důležitá je pravidelná aktivita. Podpoříte tím lymfocyty i bílé krvinky, které umí bojovat s bakteriemi a viry. Pohybem se produkují látky a hormony, které zahání stres i celkové napětí z těla, což vede k podpoře obranyschopnosti. Ta naopak kvůli stresu a úzkosti trpí a snižuje počet zmiňovaných bílých krvinek a lymfocytů.

Procházka v přírodě
Procházka v přírodě

Zbavte se stresu

Dalším rizikovým faktorem je stres, který nejen, že podporuje zánět, ale také stojí za nerovnováhou funkcí imunitních buněk. Aby nebylo narušeno správné fungování imunitního systému, je zapotřebí stresu předcházet, respektive umět ho vyhnat z těla ven.

Jak předcházet/zahnat stres:

  • S pomocí jógy a meditace
  • Poslech hudby (především po ránu)
  • Popíjení bylinkových čajů
  • Procházka
  • Využívání dechových praktik

Hydratace na prvním místě

Hydratace vás nemusí nutně chránit před bakteriemi a viry, ale prevence dehydratace je důležitá pro vaše celkové zdraví.

Dehydratace může způsobit bolesti hlavy a bránit vašemu fyzickému výkonu, soustředění, náladě, trávení a funkci srdce a ledvin. Tyto komplikace mohou zvýšit náchylnost k nemoci.

Snažte se vypít během dne zhruba 2 až 3 litry tekutin (množství se může lišit od vytížení nebo věku jednotlivce).

Pamatujte ale na jednu věc – ne všechny tekutiny tělu prospívají. Vyhýbejte se zmiňovanému alkoholu či limonádám, jež obsahují hromadu nepotřebných cukrů. Raději upřednostňujte vodu z kohoutku zpestřenou o citron či okurku nebo neslazené bylinné čaje.

Omezte alkohol i kouření

Věděli jste, že alkohol a kouření škodí imunitnímu systému? Není to jenom o játrech a plicích, které jsou zatěžovány našimi zlozvyky, ale i imunita výrazně trpí. Nadměrná konzumace alkoholu vede k narušení schopnosti těla se bránit před infekcemi a bakteriemi, což vede k výraznému poškození orgánů.

A co se týče tabákového kouře, ten zase snižuje obranyschopnost horních a dýchacích cest. 


Nejlepší lipozomální doplňky pro posílení imunity

Býváte často nemocní? Máte problém s imunitou a rádi byste ji posílili?

Vybudujte si silný imunitní systém jako nejlepší ochranu proti nemocem pod lékařským vedením.


5/5 - (1 Hodnocení)

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

2 komentáře: „Jak posílit imunitu a zvýšit obranyschopnost

  • Česnek je na imunitu nejlepší 🙂 . Já si dávám každá den jeden stroužek k obědu a nedávno manželka udělala také česnekový sirup. Mám ho pít každé ráno, tak doufám, že díky němu přečkám zimu ve zdraví 🙂 .

    Reagovat
  • Já si každou zimu také říkám, že musím nějak posílit svoji imunitu, protože jsem každou zimu nemocná. Letos jsem na to samozřejmě zapomněla a už v říjnu jsem měla angínu, tak jsem si hned, jak se mi udělalo líp, začala číst o imunitě, začala jsem úpravou jídelníčku a snažím se otužovat ve sprše, tak snad se mi už letošní zimu podaří přečkat ve zdraví 🙂 .

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..