Hypotéky 2019 – situace v novém roce
Minulý rok byl ve znamení navyšování úrokových sazeb a v důsledku reagovaly hypoteční banky zdražováním úvěrů. V platnost pak v průběhu roku vyšly i podmínky pro poskytování hypoték, které byly zpřísněny, což mnoha lidem plány na vlastní bydlení značně zkomplikovalo. Hypotéka však stále patří k nejlevnějším úvěrům na českém trhu.
Nechte si poradit profesionálem
Srovnání hypoték není vždy jednoduché, lze tedy jen doporučit využití kvalitního finančního poradce, který vyhodnotí všechny skryté poplatky a podmínky, a pomůže vám se zajištěním rozsáhlé sady podkladů, které dnes banky požadují. Přeci jen hypotéky a úvěry ze stavebního spoření jsou stále jedny z nejkomplikovanějších finančních produktů a člověk si vyřizuje takový úvěr jednou či dvakrát za život.
Výběr vhodné banky a žádost o půjčku
Vzhledem k široké nabídce těchto produktů je důležité vybrat si nejvhodnější banku či finanční instituci, která vám půjčku na bydlení poskytne. Pakliže vybráno máte, přichází na řadu podání žádosti o hypotéku, tu lze vyplnit osobně nebo také online. Na stránkách banky se často dozvíte jaké podmínky si banka stanoví.
Fixace úrokové sazby- banky aktuálně klientům nabízejí hlavně pětileté, sedmileté nebo i desetileté fixace. Faktem je, že zcela jistě uspoří ten, kdo si nyní zafixuje úroky u hypotéky na 2,5 %, než ten, kdo si ji zafixuje na stejnou dobu na přelomu letošního roku, kdy budou úroky podle odhadů kolem 3 %.
Pojištění nemovitosti- pro nově nabytou nemovitost po vás banka bude požadovat její pojištění proti živelným rizikům. Sjednaná pojistná částka musí zpravidla odpovídat minimálně výši poskytnutého hypotečního úvěru.
Čerpání úvěru- hypotéku lze čerpat buď jednorázově, což bývá nejčastější způsob v případě koupě nemovitosti, refinancování úvěru či majetkového vypořádání. Postupné čerpání se potom využívá hlavně při výstavbě či rekonstrukcích. Jednotlivá čerpání bývají zpoplatněna.
Většina odborníků se shodla, že sazby úvěrových a hypotečních produktů v bankách porostou i v roce letošním. Průměrná úroková sazba se s největší pravděpodobností přehoupne přes tři procenta a bude i nadále stoupat. Mnoha lidem proto může pomoci vypracování finančního plánu. Budete tak mít jasný přehled o svých úsporách a jak s nimi nakládat.
Tipy na závěr
- Poskytovatelé hypoték na svých webech mají často k dispozici online nástroj- hypoteční kalkulačka, která potenciálním klientům a zájemcům o úvěr pomůže orientačně vypočítat výši splátek a prozradí pravděpodobnou výši úroků.
- Věděli jste, že si můžete odečíst úroky ze svého daňového základu? Od základu daně si můžete odečíst částku, která se rovná zaplaceným úrokům za daný rok z úvěru ze stavebního spoření nebo z hypotéky.