Jak pověsit obraz na zeď
Málokterá domácnost má stěny zcela bez dekorací, naopak. Obrazy, fotografie, plakáty nebo jiné závěsné dekorace má doma skoro každý a jejich výběr může o majiteli domu či bytu prozradit mnohé.
Ač se to zdá jako triviální úkon, ne všechny obrazy jsou pověšeny správně. Víte, jak to správně pověsit obraz? Nechte si poradit v tomto článku.
Rozmístění obrazů si promyslete
Obrazy a další dekorace byste měli pověsit na taková místa, kde budou nejen výborně vypadat, ale kde bude jejich umístění zároveň také praktické. Například velký obraz v mohutném rámu na úzké chodbě či na schodišti, kudy se nejen chodí, ale kde také nosíte velké nákupy a další větší předměty, dříve nebo později někdo shodí. Prostě bude v prostoru překážet. Promyslete to i z estetického hlediska a dávejte při tom pozor na tato pravidla.
Pozadí
Každý obraz, plakát, ale i fotografie potřebují jednobarevné pozadí, tedy hladkou stěnu bez vzorů, barevných přechodů, ale i lišt, kabelů a dalších linií. Ideální je čistá stěna. Nemusí být vždy bílá nebo světlá, ale nezapomínejte, že sytá barva výmalby může vnímání obrazu potlačit.
Pozadí ale tvoří do určité míry i nábytek, koberce a bytové textilie. Výrazné barvy na nich mohou obrazu ublížit nebo pomoci. Trochu jiná pravidla platí pro jednobarevné závěsné kovové dekorace, které se mohou dobře vyjímat i na barevném podkladu, ale nesmí na něm zanikat. Proto vždy přemýšlejte v souvislostech, aby výsledná podoba interiéru působila harmonicky a nic celkový dojem nerušilo.
Hrátky s optikou
Vhodně vybrané obrazy vám pomohou prostor opticky snížit nebo naopak zvýšit. Pokud chcete, aby strop vypadal, že je výše, pověste vedle sebe několik užších obrazů na výšku. Příliš vysoký strop opticky naopak sníží obrazy ve tvaru obdélníků s větší šířkou.
Nezapomeňte na rámy
Nesmíte zapomenout ani vhodný výběr rámů, který by měl korespondovat s designem nábytku. Někdy můžete sice celkový efekt založit na kontrastu, třeba umístit cenný historický obraz v mohutném zlaceném rámu do hypermoderního interiéru a nebude to vypadat špatně, ale ve většině místností je vhodnější vše sladit.
Pro rámování platí určitá nepsaná pravidla daná tím, o jaký typ díla se jedná. Obrazy malované temperou nebo olejem se umisťují nejčastěji do dřevěných rámů a nikdy se nezasklívají. Pod sklo se naopak obvykle umisťují grafické listy a akvarely, často s paspartami a do jednoduchých rámů ze dřeva či kovu.
Kam na stěnu
Jak vysoko pověsit obraz? To taky není úplně jednoduché. Obraz by měl viset tak, aby si příchozí mohli bez problémů prohlédnout, aniž by byli vystaveni nepohodlným polohám, tedy ani příliš vysoko, ani příliš nízko. Část odborníků doporučuje, aby zhruba třetina obrazu visela výše, než je průměrná výška očí. Jiní dokonce preferují ještě vyšší umístění, a to pověsit obraz tak, aby ve výši očí byl jen jeho spodní okraj. Jako průměrná výše očí se v té souvislosti uvádí 150 až 160 cm od podlahy.
Malé obrázky nedávejte příliš vysoko, protože by při takovém umístění zanikly. Důležité také je, nad co obraz věšíte. Pokud je to nad nábytkem, obraz by neměl být širší, než skříňka či pohovka pod ním. U sedacích kusů nábytku by měla šířka dosahovat jen zhruba dvou třetin šířky nábytku.
Jeden nebo více obrazů?
To je otázka. Jsou interiéry, kde jsou obrazů plné stěny a působí to zcela přirozeně, ale v jinak zařízené místnosti by to působilo přeplácaně. Pokud je obraz rozměrný, nebo barevně či jinak dominantní, je nejvhodnější ho umístit na volnou stěnu a samostatně. Pokud chcete na stěnu pověsit více obrazů společně, výrazný obraz doplňte jen o výtvarná díla, která jsou nejen menší, ale budou i přitahovat méně pozornosti.
Pokud máte několik podobně velkých obrazů, jejich uspořádání musí být důkladně promyšlené. Jsou-li skutečně stejně velké, můžete je uspořádat geometricky, tedy ve tvaru čtyřúhelníku. I když pro naprostou většinu lidí je příjemnější asymetrické uspořádání, vyhovuje-li vám symetrie, tak se jí nebraňte. Vy se budete na obrazy dívat nejčastěji. Výhodou asymetrie je, že se snadněji rozšiřuje o další výtvarné přírůstky.
Více obrazů na jednu stěnu věšte tak, že mezery mezi nimi nebudou větší, než je šířka jednotlivých obrazů. Další variantou je pověšení obrazů podle pomyslné linie. Tu můžete vést buď na horní hraně, na středu nebo na dolní hraně obrazů, které chcete zavěsit. V případě této varianty pak objemnější obrazy vždy věšte nad tuto linii, případně tak, aby jejich větší část byla nad ní.
Jak přidělat obraz na zeď
Možností, jak upevnit obraz na stěnu, je celá řada. Velmi přitom záleží, z jakého materiálu je stěna, do které chcete umístit nosný prvek, a jak velkou hmotnost má umělecké dílo, která na něj chcete zavěsit. Někdy to jde snadno a rychle, jindy musíte použít vrtačku a závěs upevnit do hmoždinky – kdo někdy bydlel v paneláku, o tom ví své.
Typy závěsných systémů
V první řadě bude při zavěšení obrazu záležet na tom, jaký závěsný systém máte na obraze, případně jaký na něj umístíte. Pojďme si tedy projít nejčastější typy, se kterými se můžete setkat.
Očka
Pro zavěšení jsou k rámu buď malými hřebíčky nebo vhodným lepidlem připevněna kovová kulatá očka, za která se obraz pověsí na hřebík, skobičku či háček. Existují také šroubovací očka, která si zašroubujete přímo do rámu.
Háčky
Populární jsou také zoubkované háčky, někdy se označují také jako háčky ve tvaru písmene D. Jinou variantou jsou háčky ve tvaru trojúhelníku, které se buď přitloukají drobnými hřebíčky do rámu, nebo se na něj přilepí. Prodávají se i v samolepící verzi.
Dřevěná lať
Lať z kvalitního dřeva udrží i těžší obrazy. Musí být stejně široká jako obraz, k jehož zadní straně se připevní. U některých moderních obrazů je plátno nataženo na dřevěnou kostru bez viditelného rámu. Pak ho můžete připevnit i za horní část této kostry.
Lanka nebo provázky
Plastová či kovová lanka mohou být vidět, nebo je může obraz zakrývat. Stejně tak je tomu s provázky. Vždy se upevní na spodní část rámu.
Lepidlo
Najdou se i domácí kutilové, kteří obrazy na stěnu lepí, aby nemuseli vrtat ani zatloukat. Je to sice technicky možné, ale dle poněkud barbarské. Přilepený obraz se zničí a nelze ho převěsit, ani pod ním vymalovat. Vhodnější alternativou jsou tzv. tekuté hřebíky, tedy montážní lepidlo, které se nanáší jen v rozích spodního rámu obrazu. A ještě lepší jsou nalepovací šrouby a hřebíky, které jsou určeny na různé typy povrchů.
Na co obrazy pověsit
Na závěsný systém navazuje výběr toho, na co obrazy pověsíme – tedy, zda zvolíme hřebík, skobu, či např. závěsnou lištu.
Hřebíky a skobičky
Nejjednodušší je vzít vhodně velký hřebík, případně dva, a kladivo. Pokud jsou na rámu očka, můžete použít také skobičky. To jde u cihlové nebo dřevěné stěny, ale u betonové s hřebíky ani skobičkami neuspějete.
Šrouby do hmoždinek
Do betonu si musíte vyvrtat příklepovou vrtačkou otvor a do něj natlouct hmoždinku. Teprve do ní se umístí šroub, na jehož vyčnívající konec se obraz zavěsí. Nebo se může místo rovného šrouby jednat o šroubovací skobičku.
Hmoždinky ale můžete použít i na stěny z cihel, a to plných i dutých, do sádrokartonu, pórobetonu a podobných materiálů. Hmoždinky jsou pro jednotlivé materiály označeny. Čím větším je průměr hmoždinky, tím vyšší je její nosnost.
Závěsné lišty
Variabilní a praktický systém se často používá například v galeriích, ale můžete si ho pořídit i domů. Lišty se zacvakávají na speciální šrouby v hmoždinkách na stěně. Do lišt jsou pak umístěny závěsy s lanky a na ně se pak pověsí obrazy.
Oboustranné lepicí pásky
Zejména lehčí obrazy může udržet také kvalitní oboustranná lepicí páska. Nehodí se na omítku, ale na jakýkoli omyvatelný povrch se dá použít skvěle. Je ale třeba ji použít na všech stranách a rovnoměrně, aby obraz držel na stěně pevně.
Pověšení obrazu krok za krokem
Nyní, když víte, na co obraz zavěsíte, podívejme se ještě na jednotlivé kroky zavěšení.
- Než začnete obraz věšet, zkontrolujte, zda na stěně nejsou nějaké pavučiny či jiné nečistoty, případně praskliny. To by celkový dojem zkazilo. Případné nedostatky napravte.
- Připravte si vše podle vybrané varianty zavěšení. Pokud máte betonovou stěnu, nestačí vám obyčejná, ale budete potřebovat příklepovou vrtačku.
- Při vrtání, ale i při zatloukání hřebíků by se vám mohla hodit ochrana zraku před odletujícími kousky omítky. Při zatloukání hřebíků zase může nešikovným obyčejný plastový hřeben ochránit prsty.
- Než začnete vrtat, ověřte si, zda není v daném místě elektrické vedení.
- Pokud vrtáte do zdi, použijte během vrtání i nějakého pomocníka s vysavačem, abyste minimalizovali nepořádek.
- Podle toho, zda obraz budete zavěšovat v jednom nebo více bodech si vyznačte na stěně správné místo. Použijte obyčejnou tužku, která jde jednoduše vygumovat. V případě dvou bodů zkontrolujte, zda je máte rovně pomocí vodováhy.
- Na dané místo připevněte zvolenou metodou nosný prvek (háček, šroub, skoba, lišta…).
- Obraz zavěste a z odstupu zkontrolujte, zda obraz působí tak, jak jste zamýšleli.
Tip na závěr: Milujete obrazy a nic z výše uvedeného se vám dělat nechce? Tak obraz jednoduše opřete o zeď, ať už ho máte položený na skříňce nebo na poličce připevněné na stěně. Já mám takhle madonu s dítětem po tetě opřenou uprostřed knihovny už asi 15 let, a ještě nikdy nespadla.