Co je rekuperace vzduchu a jak funguje
Větrejte chytře, ne nárazově. Pojďme se seznámit s rekuperací vzduchu, způsobem ventilace vnitřních prostor za cenu minimálního úniku tepla.
Starší budovy měly nespornou výhodu – větraly tak nějak samy od sebe. Ať už se obyvatelé snažili sebevíc, skrze okna a dveře jednoduše „táhlo“, a to i navzdory různým polštářům a vycpávkám, kterými se snažili utěsnit škvíry. Moderní budovy ovšem trpí opačným problémem – dokonalou izolací a dvojitými, ne-li trojitými okny. Vnitřní prostory se z hlediska proudění vzduchu doslova ucpou. To s sebou přináší daleko více rizik než chladnější obydlí.
Jaké jsou tedy možnosti, které nám zbývají? Ano, prudké a nárazové větrání formou otevření oken vyřeší problém vydýchaného vzduchu, ale vzhledem k cenám energií je skoro až trestuhodné k takovému způsobu přistupovat. Existují však chytřejší a modernější varianty, například rekuperace vzduchu. Pojďme se na ni podívat zblízka.
Problémy uzavřených prostor
V prvé řadě je dobré si ujasnit důvody, proč vlastně větráme. Vydýchaný vzduch obsahuje přespříliš škodlivých a odpadních látek, především ve formě oxidu uhličitého, jehož přebytek prokazatelně zhoršuje koncentraci, má negativní vliv na mozkovou činnost, způsobuje únavu a bolesti hlavy a může vést i k zánětům dýchacích cest. Mimo jiné se i kvůli postupnému zvyšování vlhkosti vzduchu ve špatně větraném prostoru zvedá riziko vzniku plísní, které s sebou nesou další plejádu negativních dopadů na lidské zdraví.
Otevřít okno nestačí?
Zajímavý je právě fakt, že samotné větrání formou otevřeného okna často nestačí. Správně by se mělo větrat každou hodinu a natolik dlouho, dokud se nám v místnosti nevymění dostatečný objem vzduchu, na což mnohá okna nemají dostatečnou kapacitu, nemluvě o tom, že v noci je to ještě komplikovanější. Pokud má navíc člověk tu smůlu, že z hlediska vzduchu nebydlí v ideální lokalitě, pouští si větráním dovnitř i nežádoucí prvky, jakými jsou prach, pyly, ale i hluk.
Jak funguje rekuperace?
Co je tedy rekuperace vzduchu? Ve zkratce jde o systém, který se stará o neustálou výměnu vzduchu. Během přívodu čerstvého vzduchu zároveň ventiluje ven ten vydýchaný, avšak využívá jeho tepelnou energii pro zpětný ohřev. Ztrácíme tedy minimum nastřádaného tepla, ale přitom využíváme výhod čerstvého vzduchu – a tím se dá jednoduše ušetřit na nákladech za elektřinu, plyn či jiná paliva. Rekuperační jednotky se dále dělí na aktivní, pasivní, centrální a lokální (decentralizovanou).
Raději aktivní, nebo pasivní?
Základní rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací je v principu její činnosti (a tím pádem také i v ceně obou řešení). K výměně tepla v případě pasivní rekuperace dochází pouze chytrým vedením vzduchu v potrubí, kde okolo sebe v takzvaném výměníku projde čerstvý vzduch a vzduch vydýchaný, přičemž si předají část svého tepla. Jde tedy o pasivní, levnější řešení, které ovšem není tak účinné.
Aktivní systém je v principu stejný, ale pracuje mnohem důmyslněji. Odchozí plyny prochází kolem studeného výparníku tepelného čerpadla a předají svou teplotu jemu, resp. jeho chladivu, v tomto případě včetně kondenzačního tepla vodní páry. Kompresor chladivo následně stlačí a zahřeje kondenzátor, který je obtékán příchozím čerstvým vzduchem a své teplo mu předá. Výhoda tohoto řešení je v jeho vyšší účinnosti (dokonce může dosahovat až 90 %). Za zmínku stojí i fakt, že je systém schopen fungovat obráceně a v letních obdobích pracuje v podstatě jako klimatizace, která příchozí vzduch ochlazuje. Nevýhodou je, jak asi tušíte, vyšší cena a náročnost údržby.
Formy rozložení potrubí
I z hlediska rozvodů lze rekuperaci rozdělit na více druhů – zajímají nás především dva hlavní, a to centrální a lokální rekuperace. V případě centrální rekuperace je potrubí svedeno v podstatě celým domem k hlavní rekuperační jednotce, kde dochází k výměně a opětovné ventilaci, ať už pasivní, či aktivní.
Decentralizované nebo též lokální řešení hlavní jednotku nemá. Namísto toho je v obvodovém zdivu místností instalováno vícero samostatných výměníků. Tato alternativa opět skýtá výhody, ale i nevýhody – například pokud přestane jedna z jednotek pracovat, na další to nemá vliv, a mohou tedy zbytek objektu v omezené míře dále větrat. Cena bude ovšem opět poněkud vyšší a údržba potenciálně náročnější.
Vyplatí se to?
Rozhodně ano. Zvláště v případě, kdy přímo nový dům stavíte a máte možnost do jeho struktury zasáhnout už v rámci pouhého projektu. Za zmínku stojí i to, že pokud se rozhodnete vydat cestou energeticky úsporného domu, skrze program (nová) Zelená úsporám lze získat i nemalou dotaci. Pokud tedy plánujete stavbu nového domu nebo jen rekonstrukci starého obydlí, lze si o dotaci zažádat (i zpětně).
Jaké řešení je to správné?
Dumáte nad tím, jak navrhnout rozvody rekuperace? Jelikož jde o složitější problematiku, nebojte se v tomto případě obrátit na odborníky – ideálně ve formě projektanta a energetického specialisty. Ti vám navíc mohou vypracovat také posudek na případnou žádost o dotaci. Každé řešení bude unikátní, roli hraje dispozice domu, finanční zátěž a požadavky klienta.
Jaké jsou výhody rekuperačního systému?
Ptáte se na výhody rekuperačního systému? Věřte, že výhod je spousta, kdyby ne, dodnes bychom větrali pouze za pomoci otevřených oken. Zde jsou ty nejvýznamnější benefity:
- Vyšší kvalita vzduchu v prostorách: snížení koncentrace nežádoucích prvků, jako je oxid uhličitý, alergeny a další.
- Úspora energie: Snížení nákladů na vytápění nebo chlazení prostřednictvím ochlazení nebo ohřátí přiváděného vzduchu.
- Snížení kondenzace vody a růstu plísní: Ventilováním „zatuchlého“ vzduchu se snižuje riziko vzniku plísní a ostatních problémů, které souvisí s vlhkostí.
- Snížení vnějšího hluku.
Jaké jsou provozní náklady?
Díky použití nenáročných ventilátorů jsou náklady na provoz daleko nižší, než by stála energie potřebná pro získání tepla běžným způsobem (topení/klimatizace). Návratnost investice se tedy dostaví brzy, pak už z ní jen profitujete.
Jaké velké jsou běžné úspory?
Podle velikosti místností se obvykle zaznamenává úspora v řádech tisíců korun ročně, v krajních případech a při efektivním provedení i deset tisíc korun. Záleží samozřejmě na mnoha faktorech – obrovská kancelářská budova bude mít oproti rodinnému domku úspory ještě daleko vyšší.
Rekuperace vzduchu: ano, nebo ne?
Pojďme si tedy shrnout ty nejdůležitější poznatky. Rekuperace vzduchu je typ ventilačního systému, který zlepšuje kvalitu vnitřního vzduchu a zároveň snižuje spotřebu energie pomocí výměny vzduchu z budovy s venkovním, s přidanou hodnotou zpětného získání tepla z odchozího vzduchu.
Rekuperace funguje pomocí zpětného získání tepla ze vzduchu, který by za normálních okolností odešel volně do atmosféry, a převodu onoho tepla do přiváděného vzduchu za pomocí tepelného výměníku. Ventilační systém následně vzduch skrze potrubí rozvádí mezi místnosti.
Na zavedení rekuperační jednotky lze získat dotace, a to i zpětně. Ani samotné náklady na provoz nejsou nijak vysoké, takže vložená investice se vám vrátí velice brzy a následně už jen čerpáte z kynoucích výhod. Tak proč to nezkusit?
Zdroje: