Jak zařídit dětský pokoj
Stejně jako u jiných místností také dětský pokoj může mít mnoho různých podob. Nábytek, výmalba, bytový textil i dekorace s liší nejen podle vkusu rodičů a hlavně dětí, ale také podle věku dítěte a jeho potřeb. Jiný bude dětský pokoj pro nejmenší, jiný u batolete, teenagera, maturanta či dokonce vysokoškoláka. Ne každý má to štěstí a může každému dítěti dopřát svůj vlastní pokoj. V takovém případě je nutné myslet na rozdělení pokoje do jednotlivých zón a sladění zařízení i s potřebou soukromí pro každé z dětí.
Různý věk znamená odlišné potřeby
Kdy dítě přestěhovat do vlastního pokojíčku řeší každá rodina jinak. Některé maminky mají novorozené miminko v ložnici jen pár prvních dní a pak jim stačí elektronická chůvička ve vedlejším dětském pokojíčku, jiné k přesunu do dětského pokoje přistoupí až s narozením druhého potomka, nebo při návratu do práce.
Dítě by ale odchod z ložnice rodičů nemělo pociťovat jako trest, proto je vhodné ho na to postupně připravit. Můžete si v pokojíčku začít nejdřív hrát, případně tam potomka dávat spát po obědě a postupně ho tak na novou místnost navyknout.
Čím menší dítě, tím důležitější je prostor pro hraní a také bezpečnost (např. u maminek miminek jsou v poslední době populární zejména útulná dětská hnízdečka, která si můžete i sami ušít). Pokud plánujete dětský pokoj pro více dětí, ideální je použít nábytek, který s dítětem postupně roste, případně si nechat prostor i pro dokoupení dalšího nábytku.
Další velkou změnou je nástup dítěte do školy. Dětský pokoj pro školáka už potřebuje nejen prostor na hraní, ale také pracovní stůl, poličky na učebnice a postupně také další vybavení, včetně počítače. Každé dítě je ale jiné, některé má doma skoro každý den kamarády, kteří musí někde sedět, jiný je introvert, který si vystačí sám, ale potřebuje dost prostoru pro knihy. S věkem se mění také preference v designu a doplňcích a čím je dítě starší, tím je lépe se s ním radit a respektovat jeho vkus a zájmy.
Barvy jsou důležité
Barevnost dětských pokojíčků se nemusí omezovat na světle modrou pro kluky a růžovou pro holčičky. U nejmenších je daleko vhodnější vsadit na něco neutrálního, případně na přírodní dřevo a barevně se vyřádit hlavně při výběru hraček, obrázků a dětských knížek. Větší dítě už si samo řekne, jakou barvu má rádo, a to poměrně brzy.
Jak vymalovat dětský pokoj je velmi důležité i kvůli pohodě dětí. Někde malé děti špatně spí a vinu na tom nese právě špatně vybraný odstín na stěnách dětského pokojíčku. Barvy by měly být spíše jemné, nikoli křiklavé. Dětský pokoj je pro děti útočištěm a měly by se v něm cítit příjemně a pohodlně. Výraznější barvy přijdou pravděpodobně až s náctiletým vkusem.
Pokud hledáte barvy, které by měl mít dětský pokoj pro sourozence, zkuste respektovat vkus obou, případně volte nějakou neutrální barvu výmalby, například světle šedou, béžovou apod., a osobité preference promítněte do barev nábytku a textilií. Vhodná výmalba může také opticky rozdělit zóny pro každého ze sourozenců.
Barevnost pokoje může výrazně ovlivnit také barva podlahy, ať už se jedná o dřevěnou, vinylovou a korkovou podlahu nebo koberec, a také rolety, či žaluzie zakrývající okna.
Originální vzhled dětského pokoje lze docílit také s pomocí velkého výběru závěsů s dětskými motivy. Díky tomu, že jsou závěsy poměrně velkým prvkem, můžete jimi snadno ozvláštnit pokoj s bílými zdmi, který nechcete, nebo nemůžete vymalovat jinou barvou. Tzv. zatemňovací závěsy jsou pak skvělou volbou pro pokoj dítěte, které rádo po obědě spí.
V poslední době jsou v nabídce obchodů s barvami i barvy omyvatelné, které se ideálně hodí do pokojíčků malých kreslířů, před nimiž žádná čistá stěna neobstojí. Jinou variantou je třeba věnovat kus stěny velké tabuli, nebo si pořídit roli papíru, kterou vždy po pomalování jednoduše odtrhnete a připravíte pro malé výtvarníky nový prázdný papír.
Nábytek do dětského pokoje
Dnešní nabídka nábytku pro dětské pokoje je skutečně bohatá, včetně toho, že si můžete nechat udělat nábytek i na míru, pokud máte málo místa a potřebujete ho dokonale využít. Postel tak nemusí být jen v obvyklé výšce, ale klidně můžete mít dětský pokoj s patrovou postelí, pod kterou umístíte regulérní dětský šatník se skříní a policemi, nebo psací stůl a poličky na učebnice.
A nemusí jít vždy jen o zbrusu nové kousky. V mnoha rodinách se nábytek postupně dědí podle toho, jak komu rostou děti. A to platí nejen o dětských postýlkách, jídelních židličkách, přebalovacích pultech a dalším vybavení pro nejmenší, ale i o větších kusech. U nás v rodině se například dědí skvěle vymyšlené palandy vyrobené z dřevěného masivu, které už přežily řádění hezké řádky dětí. Nové jsou v nich jen matrace. Dnes se dá nábytek koupit i na inzerát nebo získat v re-use centrech, takže hezké vybavení svým dětem můžete dopřát, i když nemáte moc peněz.
Nábytek na více let
Jedním z nejgeniálnějších nápadů pro dětské pokoje je tzv. rostoucí nábytek. Stoly, židle a další nábytek se tak postupně přizpůsobuje tomu, jak dítě roste, aniž byste ho museli měnit už po roce či dvou.
Výborný je také víceúčelový nábytek, který se dítěti postupně přizpůsobuje i z hlediska svého účelu. Odejde jedno z dětí z domu a mladšímu sourozenci zůstanou palandy? Proč je nezměnit do podoby dětské vyvýšené postele s úložným prostorem nebo studijním koutkem místo původního spodního lůžka. Jiné kusy nábytku jsou pro změnu přímo designovány – vysoká dřevěná židlička na krmení se může změnit na stolek se židličkou pro dítě, které už jí samo apod. Nenechte se ale unést jen designem, buďte praktičtí a myslete hlavně na dostatek úložných prostor. Ten potřebují děti jakéhokoli věku, mění se jen to, co si chtějí schovávat a vystavovat.
Zásadní je pro děti kvalitní postel, stůl a židle respektující pravidla ergonomie. Myslete na vhodnou šířku a délku postele, odpovídající výšku stolů a židle, na kterým bude dítě sedět rovně, a přitom nohami dosáhne na zem. Myslete i do budoucna. Nezapomínejte, že tam, kde se pětileté dítě snadno protáhne, bude mít desetiletý kluk už možná problém a středoškolák měřící přes 180 cm už se tam asi nevejde vůbec.
Dětské pokoje pro dva (i více)
Pokud u pokoje pro jedno dítě je třeba přemýšlet, způsob, jak zařídit dětský pokoj pro dvě děti je ještě složitější a u tří a více dětí v jedné místnosti už je to malá věda. I když se může zdát, že zařizovat dětský pokoj pro dvě holčičky nebo pro dva kluky bude snazší než pro kluka a holku, neplatí to vždy. Každé dítě je jiné a je nutné respektovat jeho přání, i když třeba jen v jeho části pokoje.
U více dětí je výhodou, pokud bydlíte ve starším domě s vysokými stropy a s větší plochou, kde se dá více pracovat s různými výškami zařízení a také pro děti vytvořit soukromí díky promyšlenému rozestavění nábytku. Pokud máte volnou půdu, můžete ji přetvořit v podkrovní pokoj.
Pak se například zadní část skříně může stát částečnou příčkou, která oddělí dvě zóny pro různé děti. Ale zařizovat například dětský pokoj v paneláku pro 3 děti je tak trochu „mission impossible“, protože pokoje mají standardní výšku a většinou jsou hodně úzké, takže se do nich nevejde vedle postelí moc dalšího nábytku.
Řešením může být například výměna původního dětského pokoje za ložnici rodičů, případně i obývací pokoj. Má to logiku, protože ty jsou v paneláku obvykle větší než dětské pokoje. Navíc děti tráví ve svém pokoji nejvíce času, musí se jednat o skutečně multifunkční místnost, kde se baví, učí a také tam spí.
V takových bytech mohou přijít vhod i různé vysouvací prvky a multifunkční nábytek. U starších dětí se nebojte využívat také věci, které měly původně úplně jiný účel. Třeba kovová šatní skříňka vyřazená odněkud z továrny může být skvělá v pokoji mladého ajťáka, zvlášť s originálním nátěrem.
Textil a dekorace
Hodně se dá čarovat také s bytovým textilem. Závěsy mohou nejen zakrývat okna, ale oddělovat i různé zóny pokoje. Postel s nebesy tak bude najednou dívčím ostrovem a roleta rozdělí pokoj na půl, je-li třeba, nebo po vytažení zase změní v jeden celek, když se sourozencům zase chce být spolu.
I když hodně lidí maluje do dětských pokojů na zdi třeba dětské postavičky, ne vždy je to dobrý nápad. Děti mění své preference a daleko jednodušší je vyměnit plakát než nově vymalovat. Plakáty nemusíte jen lepit na stěny, dnes se dá koupit spousta rámů se sklem i bez.
Ostatně specializované obchody s plakáty mají všechno – od dětských postaviček přes sci-fi a fantasy hrdiny až po hudební idoly všech žánrů. Dopřejte dětem trochu rebelie a nechte je si pověsit na zeď i to, co vy sami byste tam asi nedali. Jejich vkus bude vždycky jiný, než byl vkus rodičů ve stejném věku.
Pár tipů na konec
- Někdy stačí jen pár doplňků a obyčejná postel bude pirátskou lodí nebo rytířským hradem. Když vaše dítě něco baví, dejte mu najevo, že vás to těší a pomozte mu splnit sny.
- Děti mají rády útočiště. Široký parapet u okna tak s pár polštáři může být výbornou pohovkou na pozorování hvězd, nebo čtenářským koutkem, stejně jako se využívaný výklenek s vhodným závěsem změní v tajnou skrýš a pod schody může být doupě jako pro Harry Pottera.
- Nebojte se více světel, včetně moderních LED pásků, i to dokáže změnit charakter pokoje.