Jak správně umístit kamerový systém na dům a ochránit sebe i svůj majetek?
Bezpečnostní kamerový systém je oblíbeným prvkem pro zabezpečení domu. Nejenže vám umožní zaznamenat jakékoliv vetřelce, ale už jeho samotná přítomnost případné zloděje odradí. Podle statistik je šance, že si zloději vyberou dům s kamerovým systémem, dvakrát menší. Kam ale kamery správně umístit? Pojďme se na to podívat.
Analýza prostředí
Prvním krokem při rozmisťování kamer je důkladná analýza okolí. Zvažte, které oblasti vašeho domu jsou nejvíce zranitelné nebo jsou pro zloděje lákavé. Podle statistik zloději nejčastěji využívají vchodové dveře, okna v přízemí a zadní dveře, ale důkladně zvažte i další možné vstupní body – jako třeba děravý plot, vchod do sklepa apod.
Venkovní kamerový systém se záznamem by pak měl pokrývat všechny tyto klíčové oblasti. Nezapomeňte ani na garáže nebo kůlny, na které by měl být –v případě, že si je zloději vyhlédli za svůj cíl – kamerový systém také namířený.
Umístění kamery na dům
Rozmístění kamer by mělo být strategické. Oblíbeným způsobem je instalace kamery na každý roh nemovitosti, aby byl pokrytý co největší rádius. Zároveň by měly být chráněné před počasím a případným vandalismem. Aby na ně zloději nedosáhli, doporučuje se instalace co nejvýše. V kombinaci s ochranou před deštěm je vhodné umístění například pod převisem střechy.
Je ale třeba mít na paměti, že čím výše kamera je, tím je menší detail záznamu a nemusíte tak vidět konkrétní tváře nebo SPZ aut. Tento problém lze vyřešit koupí dražších kamer, které mají opravdu dobrou kvalitu záznamu a ani větší vzdálenosti na nich nejsou rozostřené. Nebo kombinací vysoko umístěných kamer s širokým záběrem spolu s bodovými kamerami zaměřenými na určitá zranitelná místa – jako dveře nebo okna.
Pozor na místa, která žádná z kamer nepokrývá, ta totiž můžou zloději využít. V ideálním případě by měl být kamerový systém rozmístěný tak, aby žádné tyto díry nevytvářel, ale pokrýval kontinuálně veškeré okolí domu.
Pokud se rozhodnete využít bezdrátový kamerový systém spojený s Wi-Fi, nezapomeňte kamery umístit tak, aby měly k dispozici dostatečně silný Wi-Fi signál na přenos informací.
Tip: Ideální je venkovní kamerový systém se záznamem kombinovat i s interiérovými kamerami namířenými na klíčová místa (opět tedy dveře či okna) nebo do rohu místností, kde mají nejširší záběr.
Dobré světelné podmínky
Protože je kvalita obrazu zásadní pro identifikaci osob nebo vozidel, které se mohou objevit na vašem pozemku, je potřeba před instalací ohodnotit i světelné podmínky. Pokud přímo do kamery svítí slunce nebo pouliční lampa, tak přesně tyto důležité detaily neuvidíte a je lepší zvolit trošku jiný úhel. Dejte si pozor i na větve stromů, které by mohly bránit ve výhledu. Naopak při horší viditelnosti lze kombinovat kamery s led osvětlením snímané plochy.
Kam kamery neumisťovat
Ohledně umístění kamer je potřeba dodržovat i platnou legislativu, která stanovuje, že kamerový systém nesmí zasahovat do veřejných nebo soukromých prostor. Tedy nesmí zabírat ulici nebo pozemek sousedů. U moderních kamer lze naštěstí vyloučit pomocí funkce privátní zóny určitá místa se snímaného záběru.
Ačkoliv je nepravděpodobné, že byste kamery umístili právě tam, neměly by zabírat ani koupelny, ložnice a jiná místa, ve kterých by mohlo dojít k narušení soukromí.
Pravidelná údržba a aktualizace
Jakmile je váš kamerový systém nainstalovaný, nezapomeňte provádět pravidelnou údržbu. Kontrolujte, zda jsou kamery správně připevněné, zaměřené na požadovaná místa a čisté. Také je důležité pravidelně aktualizovat software, aby váš systém zůstal bezpečný a byl chráněný proti kybernetickým hrozbám.
Závěrem
Správné umístění kamer na domě výrazně zvýší vaši bezpečnost. Instalaci a výběr kamer můžete zvládnout svépomocí dle námi uvedených rad, ale pokud potřebuje poradit ohledně umístění nebo chcete mít jistotu, že nezabíráte i zakázané zóny, neváhejte se poradit s odborníky.