Sponzorováno

Jak funguje VPS neboli virtuální server? 

Virtuální (privátní) server neboli VPS je typ webside hostingu, který emuluje fyzický server díky virtualizační technologii. Jak VPS funguje, jaké jsou jeho výhody a nevýhody, kde se používá a další informace zjistíte včlánku. 

Jak VPS funguje? 

Vznikne použitím softwaru pro virtualizaci, který se nazývá hypervisor. Software „rozdělí“ fyzický server (reálný počítač – hardware) na několik virtuálních serverů, které jsou díky hypervisoru mezi sebou nezávislé a fungují jako samostatné servery s vlastním operačním systémem, takže všechny virtuální servery jsou od sebe navzájem na fyzickém serveru izolované a navzájem se neovlivňují. Je to jako byste místo jednoho přihlášení na PC pro všechny členy rodiny měli pro každého člena oddělený účet, kam se přihlásí.  

Virtuální server sfyzickým serverem sdílí zdroje, jako je paměť (RAM), procesor (CPU) a úložiště. VPS můžete mít vlastní, nebo si ho můžete pronajmout od majitele fyzického serveru.  

Kde se VPS využívá 

VPS je vporovnání se sdíleným website hostingem jeho výkonnější náhradou. 

Nejčastěji je využívaný: 

  • pro VPS webhosting, 
  • e-shopy a weby svysokou návštěvností, 
  • vývoj webových aplikací a her, 
  • pro online gaming a live streaming, 
  • testovací prostředí, 
  • ukládání velkého objemu dat, když je chcete mít brzy kdispozici. 

Budete se o VPS starat sami, nebo ne? 

Definujte si důležité parametry, jako je velikost paměti, CPU a úložiště a rozhodněte, zda si VPS chcete nastavit, spravovat a udržovat sami (unmanaged VPS) nebo správu svěříte poskytovateli hostingu (managed VPS). 

VPS

Co je cloud VPS server? 

Virtuální server může být hostovaný místně, nebo vzdáleně, takže může využívat vzdálenou cloudovou infrastrukturu, díky které získá ještě větší flexibilitu, dostupnost a škálovatelnost. Cloudové platformy zároveň umožňují přemístit VPS mezi fyzickými servery bez výpadku.  

Výhody VPS 

Výhod virtuálních privátních serverů je několik:  

  • Lepší stabilita a výkon – protože nejste ovlivnění výkyvy sdíleného prostředí, a naopak jste izolovaní, máte zajištěnou lepší stabilitu. Vpraxi se tak třeba web hostovaný na VPS načte rychleji. 
  • Variabilita – VPS si můžete spravovat sami a instalovat a konfigurovat aplikace na míru vašim potřebám. 
  • Úspora nákladů – Díky VPS můžete snížit náklady na chlazení, napájení a hardware a nemusíte řešit vlastní serverovnu ani vybavení. 
  • Škálovatelnost – Virtuálním serverům můžete upravovat úložiště, paměť i CPU a škálovat je nahoru a dolů, takže můžete ovlivnit aktuální potřebný výkon i kapacity. 
  • Jednodušší spravování – u VPS je zálohování i obnovování rychlé a snadné. 

Nevýhody VPS 

Je dobré znát i nevýhody virtuálních privátních serverů: 

  • Závislost na hardwaru – pokud základní hardware, na kterém funguje virtuální server, selže, může to způsobit potíže. 
  • O něco dražší – virtuální server bývá o něco dražší než webhosting (ale levnější než fyzický server). 
  • Omezený výkon – pro většinu provozu aplikací, jako jsou CRM systémy nebo databázové servery, stačí. Pokud byte ale chtěli rozběhnout vysoce výkonné výpočty, zvolte raději fyzický server. 
  • Bezpečnost – virtuální servery na jednom fyzickém zařízení sice jsou od sebe izolované, ale potenciální bezpečnostní riziko představuje možná chyba u softwaru pro virtualizaci.  
  • Alokace zdrojů – jestliže bude jeden virtuální server náročný na prostředky, může ovlivnit další virtuální servery na stejném fyzickém serveru.  

Nejlevnější VPS 

Na trhu najdete nejlevnější i dražší nabídky. Důležité je ale myslet na to, že levnější řešení může znamenat nižší výkon a spolehlivost. Vždy si poskytovatele VPS nejdřív prověřte na základě recenzí a referencí, podívejte se, jak dlouho je na trhu a zda svou odbornost prokazuje například skrz certifikace nebo případové studie. 

 

5/5 - (1 Hodnocení)

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..