Bolest zad, špatná nálada a další neduhy? Na vině je obuv!
Každý z nás už ji alespoň jednou zažil. Bolest zad je problémem poslední doby, tu za ní stojí nevhodná matrace v hotelu nebo na návštěvě, tu jednostranný pohyb, tu zvednutí těžkého břemene nebo vadné držení těla. Příčin je mnoho, stejně jako u špatné nálady. Víte, že pomoc může být jednodušší, než se zdá?
Proč nás bolí záda?
Možná se sami sebe ptáte, proč jsou dnešní generace tak náchylné na bolesti zad, svalů a kloubů. Vždyť naši předci si na nic takového nestěžovali. Co děláme jinak? Odpověď je prostá, skoro všechno. Zatímco dřív lidé pracovali na polích a celý den se hýbali, my máme často sedavé zaměstnání, sedíme u počítače, a i do toho obchodu si dojedeme autem. Co na tom, že to máme pár desítek metrů?
Místo dlouhých procházek přírodou raději koukáme na televizi, když máme vyšlápnout na nějaký kopec, když je tam lanovka, rádi se jí svezeme. Pohybu ani sportu moc nedáme, náš pohybový aparát je zesláblý, navíc mnohé z nás trápí i nadváha jako důsledek špatných stravovacích návyků a také z toho, že máme málo pohybu. Při dlouhém sezení se tělo předklání, tím vytlačuje meziobratlové ploténky a dochází k dráždění nervů a tím pádem i k bolesti.
Za bolestí zad může stát mnoho věcí, existují různé zdroje bolesti zad. Může jít o bolest v kříži, bolest mezi lopatkami a plotýnkami, v oblasti krční páteře, v oblasti ledvin, ale i bolest, která vystřeluje od břicha do zad.
Jak na bolest zad?
Bolavá záda umí pořádně potrápit, není ale nutné hned sahat po pilulkách, které sice na nějakou dobu možná přinesou úlevu, problém ale neřeší. Mnohem důležitější je začít se hýbat, posílit záda a tím podpořit správnou funkci páteře i přirozené postavení těla, a také nosit vhodnou obuv.
Naše tělo je stvořeno k pohybu a chůzi. Chodit bychom měli co nejvíce, zároveň ale správně a v dobře vybrané obuvi. Běžně chodidla svíráme v úzkých botách, které ani nerespektují stavbu našich nohou. Přitom jsou to právě nohy, co tvoří spojení mezi námi a zemským povrchem. V chodidlech se nachází desítky tisíc reflexních bodů, které aktivuje došlap na podložku.
Klasická nezdravá bota neumožní přenést všechny informace do mozku, mezi chodidlem a zemí je tvrdá a nepoddajná podrážka, boty mají zvednutou špičku a přizvednutá je i pata. Bota tlačí prsty k sobě a palec směrem k druhému prstu, což je špatně. Řešením mohou být barefoot boty.
V čem je barefoot obuv lepší?
Špatná obuv neprospívá našemu tělu ani náladě, s barefoot botami je to jinak. Barefoot obuv můžeme označit i jako zdravé boty, když je dobře vyberete, mají dostatek prostoru pro prsty, jsou lehké, pružné a nohu netlačí do nepřirozené polohy. Naopak.
Přispějí ke správné poloze prstů, od které se odvíjí nastavení celé nohy. Ta zase ovlivňuje postavení hlezenních kloubů, které ovlivňují kolena a kyčle. Od nich se odvíjí poloha pánve, bederní páteře, ovlivňuje i hrudní koš, krční páteř a hlavu. Prsty se v barefoot botě rozevřou, účastní se opory, a tím přispívají ke zdravému držení těla a zdravé páteři. Bolesti zad nebo kolen pak odeznívají.
Víte, že právě nevhodně vybraná obuv může za ploché nohy? |
Od bolesti vám uleví i pohyb
Už jsme se zmínili, že tělo je jako stvořené k pohybu. Mnohdy stačí chodit na delší a svižné procházky, když už ale dojde na bolest zad, je třeba si zacvičit, ideálně cviky, které uleví od bolesti, eliminují svalovou dysbalanci a posílí svaly kolem páteře. Ať už vás trápí chronická bolest zad nebo ta akutní, cviky na bolavá záda určitě oceníte.
- Mezi osvědčené protahovací cviky patří protahování s odporovou gumou, oblíbený je starý dobrý kočičí hřbet.
- Svaly mezi lopatkami, vzpřimovače hrudní páteře, břišní a hýžďové svaly posílíte díky planku ve vzporu na rukou a s nataženými dolními končetinami, mezilopatkové svaly posílíte i díky odporové gumě.
- Na bolest zad pomáhá i ohnutí v zádech a přitahování kolenou k hrudníku.
- Můžete si jít i zaplavat, zacvičit jógu, případně se o vhodném cvičení poradit s fyzioterapeutem.
- V nutném případě mohou ulevit od bolesti přímo léky určené na bolest zad.