Septik je dobrý sluha, ale zlý pán. Hrozí za něj i pokuty
I když se vám to nemusí zdát, stále existuje spousta nemovitostí, které nejsou připojeny na kanalizaci. I ty ale musí nějak řešit odpadní vody. Nejčastěji je to pomocí septiku. A ten může být zdrojem problémů.
Co je to septik?
Pokud jste městské dítě odkojené panelákem, možná ani netušíte, co to takový septik je. Spousta lidí, a to i těch, který jej vlastní, si jej pletou se žumpou. Tato dvě označení ale rozhodně nepopisují tu samou věc. V obou případech jde o nádrž na odpadní vodu z domácnosti. Zatímco žumpa je ale dokonale izolovaná, septik, senkrubna, senkrovna či miskrubna, jak se jinak též septiku říká, mají výpust.
Samozřejmě ale není možné neupravenou odpadní vodu jen tak nechat přes výpust vsakovat do země. V septicích dochází ve více komorách k základnímu čištění odpadních vod chemickým nebo mechanickým způsobem. Takováto předčištěná odpadní voda může odcházet do navazující čističky nebo kanalizace.
Za co hrozí pokuty?
Ať už se bavíme o septicích nebo o žumpách, vždy je to tedy zařízení, které je určené k zadržení odpadních vod. Takové zařízení samozřejmě musí plnit spoustu norem, stejně jako je třeba jej správně udržovat a v případě žumpy i pravidelně a v souladu se zákonem vyvážet. V opačném případě mohou padat pokuty za septik i za žumpu.
Jak je to možné? Díky novele vodního zákona si stát na majitele nemovitostí se žumpami a septiky pořádně posvítil. Již od roku 2023 do takových nemovitostí chodí kontroly z vodoprávního úřadu či z České inspekce životního prostředí s cílem zjistit, zda nedochází k ohrožení životního prostředí.
Taková kontrola nekontroluje pouze technický stav septiku či žumpy. Zajímat ji budou i všelijaké papíry, a to zejména u druhé jmenované. Úředníci totiž kontrolují i doklady o vyvezení fekálií. Ty musí majitelé nemovitostí uchovávat po dobu dvou let a vydávat je může pouze společnost, která má právo nakládat s odpadními vodami. Doby, kdy vám žumpu vyvezl farmář na pole, jsou (naštěstí) dávno pryč.
Pokud vám budou doklady o vyvezení žumpy chybět, hrozí vám pokuta. V případě fyzických osob mohou úřady vyměřit pokutu až 20 tisíc korun, firmám dokonce až 100 tisíc korun. Pokud navíc jednou dostanete pokutu, můžete si být téměř jisti, že se k vám kontrola vrátí. Jednak musí trvat na nápravě stavu a jednak může pokutovat i opakovaně.
Způsobů, jak se takovým pokutám vyhnout, je více. Tím nejjednodušším je pravidelné vyvážení jímky certifikovanou společností. Technicky náročnějším řešením vaší situace, které se však zejména u trvale obývaných domů může za pár let finančně vrátit, je vybudování vlastní čističky odpadních vod. Nechte si poradit od odborníků a uvidíte, která cesta je pro vás tou pravou.