Jak vybrat herní počítač?

Když už se rozhodnete investovat do herního počítače, musíte se smířit s tím, že za kvalitu je potřeba si připlatit. Pokud si chcete dopřát pořádný herní zážitek, rovnou můžete zapomenout na sestavy, pohybující se v rozmezí kolem 10 000 Kč – 15 000 Kč. Poté už záleží pouze na vás, které hry a v jak vysokém rozlišení si chcete zahrát.

Váš výběr počítače na hry značně zjednoduší odpovědi na pár základních otázek:

Kolik chci do počítače investovat?

Jak už bylo zmíněno, začínající cenová relace pro herní počítače se pohybuje do 20 000 Kč. Na takových strojích si zahrajete nové hry, už ale musíte činit kompromisy v grafických nastaveních či se smířit s občasným zaseknutím obrazu.

Druhou cenovou kategorii lze nazvat střední třída, v níž se ideálně kombinuje poměr cena – výkon. Přinese vám kvalitní herní zážitek v takřka všech hrách. Do budoucna by však takový počítač mohl mít problémy s nejnovějšími herními tituly.

herní pc

Pokud se tohoto problému chcete vyvarovat, zbývá pro vás nabídka vyšší třídy, která se pohybuje ve vyšších desítkách tisíc Kč. Rozlišení 4K, možnost hrát s virtuální realitou či na více monitorech je zde samozřejmostí a ještě vám zbyde výkonová rezerva pro nově vyvinuté hry v následujících letech.

Hovoříme-li o financích, není od věci nechat si v rozpočtu dodatečnou rezervu na další herní příslušenství. Když už si totiž pořídíte skvělý počítače, velmi dobře se vedle něj vymyká herní klávesnice, myš, kvalitní monitor, sluchátka apod.

Chci na počítači jenom hrát nebo i pracovat?

Mnoho uživatelů disponuje jedním počítačem, který jim slouží pro práci i zábavu. Pokud tedy chcete na jednom PC hrát i pracovat, vybírejte právě z herních počítačů. Kancelářské sestavy nedosahují takových výkonů, aby umožnily pohodlné hraní. Naopak to funguje lépe.

Budu na PC hrát hry pravidelně či pouze nárazově?

Pokud byste si na svém počítači měli zahrát jednu, dvě hry za měsíc, asi se nevyplatí investovat do drahé herní sestavy, v takovém případě je možná lepší spokojit se s nižšími nároky.

Jak na výběr jednotlivých komponent?

Grafická karta

Každý, kdo někdy hrál hry vám potvrdí, že nejdůležitější komponentou herního počítače je grafická karta. Ovlivňuje plynulost hry, rozlišení obrazu a úroveň grafického nastavení.

Základním parametrem grafických karet je kapacita paměti. Za dostačující lze považovat velikost v rozmezí 4 – 8 GB, lze se setkat i s hodnotami vyššími (10 GB).

Na trhu se můžete setkat především s dvěma výrobci grafických karet, přičemž NVIDIA zaujímá jasnou pozici lídra. Nejnáročnější hráči sahají po kartách se série GeForce GTX, méně náročnější uživatele uspokojí i nižší a cenově přijatelnější třída GeForce GT.

Na paty NVIDII šlapou grafické karty od AMD z řady Radeon. Pokud si chcete být jistí co největší kvalitou grafického zpracování, volte vždy kartu z poslední generace daného výrobce.

Procesor

Abyste dosáhli co nejlepšího výkonu vaší herní počítačové sestavy, je nutné k dobré grafické kartě vybrat i natolik výkonný procesor, aby grafiku nebrzdil.

Špičku na trhu s procesory, a to i do herních PC, představuje společnost Intel. Nižší třída procesorů Core i3, respektive její poslední generace sice nemá problém s žádnými současnými hrami, do budoucna by však mohla nalézt limity.

Proto je výhodnější uvažovat o třídě Core i5, případě Core i7. Na trhu existuje i varianta Core i9, která je však v současné době výkonově téměř srovnatelná se starší i7.

Alternativou k Intelu jsou procesory AMD. Její řady Ryzen 3/5/7 kvalitativně a cenově korespondují s konkurencí.

Co se frekvence procesoru týká, dnes se pohybujeme v rozpětí 1,6 – 4 GHz. Čím vyšší hodnotu si můžete dovolit, tím výkonnější vaše sestava bude. Obdobně na tom je počet jader, kdy pod 4 jádra byste pro dobrý herní zážitek klesnout neměli.

Herní počítač na míru

Operační paměť

Pro pohodlné hraní doporučujeme pořídit si RAM s minimálně 8 GB, spíše ale miřte ještě výše.

HDD či SSD?

Rychlost a kapacita pevného disku jsou v poslední době velmi diskutovaným tématem. Na vás čeká volba mezi dražším a značně rychlejším SSD nebo klasickým HDD s lepším poměrem cena – výkon.

 

Proč je lepší počítač než notebook?

Herní notebooky v posledních letech dohání ztrátu, kterou na klasické počítače měly. I přesto však za stejnou cenu nemohou nabídnout totéž, jako stolní herní počítače. Ty mají výhodu především v:

  • Větším monitoru
  • Možnosti kdykoliv a snadněji upgradovat jakékoliv komponenty
  • Lepším chlazení

Chcete ušetřit? Zkuste repasované herní počítače

Již několikrát zde padlo, že nákup herní počítačové sestavy není levnou záležitostí. Proto si dovolujeme vám navrhnout úsporu v podobě repasovaného herního počítače. Jedná se například o PC z předváděcích akcí, leasingů či modely vrácené v zákonné lhůtě.

Obávat se o jejich kvalitu nemusíte, všechny stoprocentně fungují na maximu svého výkonu. K repasovanému hernímu PC dostanete 12měsíční záruku.

Největším lákadlem pro jejich pořízení je cena, která může být snížená až o 60 %. Posuďte sami na www.incomputer.cz

Jak vybrat herní počítač?
5 (100%) 3 vote[s]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.